T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İZMİR / ÇİĞLİ - Çiğli Mehpare Yağcı Anadolu İmam Hatip Lisesi

Haberler

Kas

     Çocuklara kitap sevgisini aşılamak, okuma kültürü geliştirmek ve teşvik edip desteklemek amacıyla öğretmenlerimiz , Seda YALÇINKAYA, Ayfer YAMAN ve Meltem GÜMÜŞ eşliğinde kitap fuarına ziyaret gerçekleştirdik...

Ekm

      Cumhuriyet Bayramımızın 99. yıldönümünü kutlamak amacıyla 29 Ekim Cumartesi günü saat 10.30'da okulumuz konferans salonunda tören düzenledik.  Sunuculuğunu okulumuz öğrencilerinden Zeynep Elif DURU ve Hasan ÇELTİK' in yaptığı programımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bir asırlık şanlı geçmişe sahip İstiklâl Harbi'nin zafere ulaşmasında ve yeni devletin kuruluşunda vazife üstlenen kahramanlarımız adına saygı duruşu ve İstiklal Marşı' nın okunması ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Okul Müdürümüz Mehmet ÇOLAK yaptı. Arapça öğretmenimiz Rümeysa YOLCU günün anlam ve önemini içeren yazıyı okudu. Sinevizyon gösterimi yapıldı. Öğrencilerimizden Caner ŞİMŞEK "29 Ekim"  adlı şiiri ve Efe YALDIZ "Cumhuriyet Ağacı" adlı  yazıyı okudu.

      5-A sınıfı öğrencileri tarafından "Cumhuriyet Bayramı" adlı şiiri okudu. Hasan Çeltik "Cumhuriyet" adlı yazıyı okudu. Ardından okulumuz Müzik Öğretmeni Seçil ARSLAN yönetiminde 6-A sınıfı öğrencilerinin zeybek gösterisi ve 5. Sınıf öğrencilerimizin koro çalışması ile programımız sonlandı.

      Programda emeği geçen tüm öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

      Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Ekm

      Çiğli Mehpare Yağcı AİHL Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu  olarak "Bölgesel tahliye planı 2022 " kapsaminda 27 Ekim Perşembe günü, saat 9.30'da eş zamanlı olarak tahliye tatbikatı gerçekleştirdik. Önceden yapılan planlamalar uyarınca habersiz olarak yapılan tatbikat, oldukça başarılı şekilde gerçekleşmiştir . Tahliye süresi 45 saniye, arama kurtarma dahil,110 saniye  sürmüştür. Daha iyisini gerçekleştirmek üzere koordinasyon sağlanmıştır. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Ekm

     2022 Kod Haftasında Ana Tema Matematik olarak belirlenmiştir. Okulumuz Matematik Öğretmeni Zarife ALKAN ve Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni Gönül ALBAYRAK tarafından algoritma ve matematik üzerine etkinlik düzenlenerek  algoritmik düşüncenin önemli olduğu matematik dersinde öğrencilere kodlama ile ilgili farkındalık yaratmak istenmiştir. Bunun için 6. sınıf öğrencilerimize günlük hayatta çay nasıl demlenir adım adım açıklamaları şeklinde yönlendirme yapılmıştır. Daha sonra matematik dersinde birden fazla işlem olduğunda hangi işlemden önce başlayacağımız ile ilgili yine adım adım yapılacaklar konuşulup daha sonra code org sitesi üzerinden öğrencilere ödev verilmiş ve belirtilen sürede ödevi tamamlamaları istenmiştir.

Ekm

   Okulumuz Gezi, Tanıtım ve Turizm Kulübü

danışman öğretmenlerimiz Zeynep Sakine TEKBAŞ ve Evren KAKİ rehberliğinde, İzmir Arkeoloji Müzesi ve Agora Antik Kenti'ne  gezi düzenlenmiştir.

Haz

       Çiğli Tübitak Bilim Şenliği ve Okuyorum Projesi Ödül Töreni 10.06.2022 Cuma günü okulumuz ev sahipliği ile yapılmıştır.
       Çiğli İlçemizden Tübitak 4006 Projeleri'nin sergilendiği festivale çok sayıda davetli katılmıştır.
       Program sonunda misafirlerimize tavuklu pilav ikram edilmiştir.

Haz

    Hep birlikte güzel bir gelecek için çalıştık senelerce...Şimdi sevgi ve özlem ile uğurluyoruz sizleri. 2021-2022 mezunları...Yolunuz açık olsun.

May

       10 B Sınıfı öğrencimiz Rava Alhammade Piktes Genç Kızlar Voleybol Turnuvası'nda Türkiye üçüncüsü oldu. Öğrencimizi kutluyoruz.

May

          8. ve 12.sınıf öğrencilerine sınav tarihinin yaklaşmasıyla birlikte sıklıkla deneme sınavları uygulanmaktadır. Bire bir görüşmelerde deneme sınavının sonuçları öğrenci koçlarımız ve rehberlik servisince değerlendirilmektedir

May

        Okulumuzda aktif olarak kız ve erkek uygulama mescidimiz bulunmaktadır.Öğrencilerimiz buralarda uygulama yapmaya devam etmektedir.
        Okulumuz bahçesine  ayrıca bir uygulama mescidi yapmak için projemiz hazırlanmakta olup, çok yakında inşaate başlanacaktır.

May

      Öğrencilerin toplumsal sorunlara duyarlı,sorun çözen, çalışma becerileri gelişmiş bireyler olarak yetişmeleri amacıyla "Bir Fidan Bin Gelecek" etkiniği ve hayvan barınaklarına ziyaret.
      Kalite takip sistemi çalışmaları kapsamında öğrencilerimiz ile okulumuz bahçesine fidan dikimi yaptık. Ve haftalık sulamalarımızı gerçekleştirdik.
      Aynı zamanda öğrencilerimizin Katip Çelebi Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Deniz Canlıları Merkezine ve İzmir Doğal Yaşam Parkı'na ziyaretini gerçekleştirerek çeşitli canlıların  özelliklerini ve yaşam alanlarını kavramalarını sağladık.

May

         

            Çocuk ve genç psikolojisi sunumu öğretmen ve yöneticilere yönelik Okul Psikolojik Danışmanı ve Rehber Öğretmeni Sevtap GÜME tarafından gerçekleştirilmiştir.
            Sunum kapsamında çocukluk ve ergenlik dönemi sorunları, çocuk ve ergenle iletişim konuları ele alınmıştır. Çocukla kurulan iletişimin bizim tahminimizin ötesinde bir etki ile çocukta iz bıraktığı ve yetişkinliğinde kuvvetli muhtemel ailesi ile ilişkilerinde edindiği becerilere göre bir hayat sınavı verecek olması sebebiyle bu dönemin önemli olduğu vurgulanmıştır.
            Bu bağlamda çocuk ve ergenle kurulan iletişimde koşulsuz kabul,empati, ben dili ve beden dili ile ilgilibilgiler verilmiştir.
 

May

      Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, Samsun'a çıkışını ve Kurtuluş Mücadelesi'nin meşalesini yakışını kutladığımız 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız, Matematik Öğretmenlerimiz Berna Pınar DAŞDEMİR, Dilek KESKİN, Beden Eğitimi Öğretmenimiz Funda SARAL, Müzik Öğretmenimiz Seçil ARSLAN , Resim Öğretmenimiz Güler BABAOĞLU ve Teknik Destek Gönül ALBAYRAK, 9A- 10A-12A -12B sınıflarından seçilen  öğrencilerimizin katkılarıyla hazırlanmıştır.

May

   Okulumuzda, Biyoloji Öğretmeni Hamdi ÖZ tarafından Çölyak Hastalığı ile ilgili farkındalık eğitimi verildi.

   


Ç Ö L Y A K  H A S T A L I Ğ I  N E D İ R ?

    Çölyak Hastalığı ince bağırsağın, GLUTEN adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf gibi tahıllar GLUTEN içerir.
Alınan gıda, ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp bağırsak mukozası üzerinden kana karışır. Vücudumuzun yeterince gıda alabilmesi, ince bağırsakta çok sayıda bulunan ve VİLLUS çıkıntıları olarak adlandırılan kıvrımlar tarafından sağlanır. Çölyak Hastaları glutenli yiyecekler tükettiklerinde bağırsak mukozasında alerji nedeniyle villus çıkıntıları ve kıvrımları tahrip olarak azalır ve küçülürler. Böylece bağırsak yüzölçümü gittikçe azalır ve alınan gıdalar emilemez hale gelir. Sonuçta beslenme yetersizliği, arkasından da hastalık belirtileri ortaya çıkar.

    T E D A V İ   Ş E K L İ
    Çölyak hastalığının tek tedavisi GLUTENSİZ  sıkı bir diyettir.  Diyetin sıkı bir şekilde uygulanması ile düzleşen ince bağırsak yüzeyi normal şeklini ve işlevini tekrar kazanmaktadır. Çok az miktarda alınan gluten bağısaklardaki tahribatın tekrarlamasına neden olur.
 
    Glutensiz sıkı bir diyetin uygulanması süesince Çölyak hastasının genellikle bir şikayeti olmaz. Beslenme tarzının değiştirilmesinin ardından genelde kısa b ir süre içerisinde şikayetler belirgin şekilde azalır. Şikayetlerin tamamen kaybolma süresi ince bağırsaktaki tahribat derecesi, hastanın yaşı, ve diğer faktörlere göre değişkenlik gösterebilir.
Gluten içeren gıdalardan kaynaklanan, hissedilebilir şikayetler çoğunlukla uzun süreler sonrası hatta bazen yıllar sonra kendini gösterir. Diyetin bozulması ya da terk edilmesi tedavi edilmesi çok daha zor olan ağır hastalıklara neden olabilir.
Çölyak Biorezonans ya da Alternatif Tıp yöntemleri ile tedavi edilemez. 2014 yılı itibariyle bilinen, kanıtlanmış tek tedavi yöntemi GLUTENSİZ DİYETTİR.
 
   Diyetin uygulanmasında yapılan ihlal ya da ihmallere rağmen hasta tarafından hissedilebilir şikayetlerin oluşmaması, asla, glutensiz diyetten vazgeçilmesi anlamına gelmez

May

    7 ve 8.sinif öğrencilerimizle lise tanıtımı kapsamında AOSB Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Çiğli Fen Lisesi'ne gezi düzenlenmiştir.